Przyjście dziecka na świat to ogromne wyzwanie dla rodziców. Będą to nieprzespane noce, ale też i ogromna radość, że powiększa się twoja rodzina. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zadbać o samopoczucie w pierwszych dniach zarówno mamy, jak i nowonarodzonego. Co zatem powinno znaleźć się w wyprawce dla jednego i drugiego? Postanowiliśmy się zająć tym tematem dokładniej, dlatego zachęcamy cię do przeczytania naszego artykułu.

Jak spakować rzeczy do szpitala?

Biorąc pod uwagę, że będą to wyprawki dla dwóch osób, to rozwiązań masz kilka. Najlepszym będzie spakowanie wszystkiego do jednej torby i wydzielenie połowy miejsca na rzeczy najpotrzebniejsze dla mamy, a drugie pół dla dziecka. Pamiętaj, że jest jeszcze alternatywa w postaci spakowania wszystkiego do dwóch toreb i taka wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka powinna być kompletna. Na samym wstępie warto sobie zrobić listę najbardziej potrzebnych rzeczy, abyś miał pewność, że wszystko co spakujesz rzeczywiście znajdzie się w torbie. Najgorsze co może się stać, to zapomnienie o danej rzeczy, co będzie kosztować cię dodatkowy czas.
Gdybyśmy mieli doradzić, które z powyższych rozwiązań będzie dla ciebie najlepsze, to na pewno to pierwsze. Przede wszystkim będzie to plus dla mamy, która będzie miała wszystko w jednym miejscu i nie będzie musiała zmuszać się do dodatkowego wysiłku i znalezienie wszelkich rzeczy w jednej torbie będzie po prostu łatwiejsze. Na pewno warto ten wybór skonsultować z ukochaną osobą, abyś nie narażał jej na dodatkowy stres 

Na jak długi okres będzie spakowana wyprawka?

To dość zasadne pytanie, ponieważ mocno jest związane z tym, o czym mówiliśmy wyżej. Dokładny czas przebywania kobiety w szpitalu sprawi, że będziesz wiedział, ile rzeczy zabrać ze sobą. Przeważnie jest to 2-3 dni, natomiast zdarza się, że potrzebna jest hospitalizacja i wtedy wyprawka dla mamy i dziecka powinna będzie składać się z większej ilości rzeczy. Jeżeli nie masz możliwości dostarczenia wyprawki, to dodatkowe rzeczy czy ubranka można pozostawić w miejscu widocznym dla bliskiej osoby, która je dostarczy za ciebie.
Na pewno ważne jest to, aby taka wyprawka do szpitala dla matki i dziecka nie była przygotowana ad hoc po urodzeniu, tylko należy się tym zająć wcześniej - najpóźniej w 34 tygodniu ciąży, ale najlepiej żebyś zrobił to wcześniej. Pozwoli to na dokładne spakowanie się i ewentualne dokupienie produktów, które są najbardziej potrzebne do skompletowania wyprawki. Nie możesz zapomnieć o tym, że termin porodu nie zawsze się sprawdza i dziecko potrafiło zrobić "psikusa" przychodząc na świat wcześniej niż było to przewidywane. Spakowanie wyprawki zawczasu sprawi, że w całym tym zamieszaniu nie zapomnisz o najbardziej potrzebnych produktach dla mamy i dziecka.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla mamy?

Jest to ważna kwestia, bo kobieta potrzebuje wielu produktów czy artykułów, które wesprą ją w tym trudnym, ale i radosnym okresie. Na pewno należy zacząć od tych najbardziej potrzebnych, które wiążą się z obecnością w szpitalu, czyli:
 • szlafrok
 • 2 koszule nocne
 • 2 biustonosze do karmienia
 • skarpetki
 • majtki jednorazowe poporodowe
 • podpaski
 • przedmioty do higieny intymnej (żele, kremy)
 • szczoteczka i pasta do zębów
 • klapki
 • ręcznik do kąpieli
Koniecznie musisz zabrać produkty, które będą potrzebne mamie jak wkładki laktacyjne czy krem z lanoliną, którym smaruje się sutki. Oczywiście, trzeba pamiętać o też ważnej rzeczy, jaką jest nosidełko dla niemowlaka z rozkładanym panelem. Dzięki niemu łatwiej będzie kobiecie spędzać pierwsze chwile z noworodkiem.
Nie bój się również konsultować poszczególnych wyborów z lekarzem prowadzącym. Oni mają przecież ogromne doświadczenie i wiedzą, że czas przedporodowy jest ogromnym stresem dla młodych, więc naturalnym jest to, że czegoś możesz zapomnieć. Dotyczy to również czasu po porodzie, gdzie kobieta może mieć różne potrzeby, więc wtedy za zgodą lekarza możesz je jak najbardziej spełnić. Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka to spore wyzwanie, któremu po prostu musisz sprostać.

Co musi znaleźć się w wyprawce dla dziecka?

Skoro powiedzieliśmy sobie wcześniej o wyprawce dla mamy, którą musisz przygotować, to teraz musimy zrobić to samo z wyprawką dla dziecka. Nie ma co ukrywać, że teraz ono będzie waszym oczkiem w głowie, więc musisz z ukochaną otoczyć je właściwą opieką już od pierwszych dni. Jednym z podstawowych produktów będą smoczki: smoczek start 0 do 2 miesięcy, smoczek kauczukowy, smoczek symetryczny. Zostały one zaprojektowane we współpracy z pediatrami czy dentystami i są w pełni bezpieczne dla dzieci.

W wyprawce dla dziecka musisz umieścić takie produkty jak:
 • pielucha tetrowa
 • śpioszki
 • pieluszki jednorazowe
 • kosmetyki do kąpieli dla noworodków
 • podkłady do przewijania
 • ciepły kocyk
 • ręcznik kąpielowy
 • czapeczki
 • body
 • skarpetki
 • rękawiczki 
Podobnie jak w poprzedniej sytuacji, możesz również zapytać położną o to, co najbardziej będzie potrzebne dla twojej ukochanej kobiety. Może się okazać, że placówka zapewnia niektóre z wymienionych produktów, dzięki czemu będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze oraz miejsce w torbie. Tak więc taka skompletowana z powyższych produktów wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka jest gwarancją, że zarówno mama jak i dziecko będą mieli to, co najbardziej potrzebne.