Okres ząbkowania bywa równie uciążliwy zarówno dla rodziców, jak i maluchów. Istnieje jednak sprawdzony sposób na to, by ulżyć dziecku w tym trudnym okresie. Z pomocą przychodzi gryzak do podawania pokarmu, który dostępny jest w dwóch różnych wariantach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki wybrać gryzak do podawania pokarmu – silikonowy czy siateczka? Zapraszamy do lektury! 

Czym jest gryzak do podawania pokarmu? 

Niezwykle popularny w ostatnim czasie gryzak do podawania pokarmu to bardzo praktyczny gadżet. Pozwala on bowiem dziecko samodzielnie spożywać pokarm, a przy okazji również pomaga dziecku uśmierzyć ból wywołany ząbkowaniem. Dostępny w dwóch wariantach, konstrukcją przypomina duży smoczek. W przeciwieństwie do niego pełni jednak zupełnie inną rolę. Niezależnie od tego, czy jest to model silikonowy, czy siateczkowy, polaryzacja polega na tym, by w bezpieczny sposób nauczyć dziecka samodzielności. 

W dodatku dzięki małym otworom, które znajdują się w obu rodzajach gryzaka, gadżet ten pomaga zneutralizować ból wywołany wyżynaniem się nowych ząbków. Wystarczy jedynie umieścić we wnętrzu gryzaka kawałek schłodzonego owocna – melona, truskawki, gruszki. Co ciekawe w trakcie tego ćwiczenia, maluch nie tylko się usamodzielnienia, ale i ćwiczy umiejętność przeżuwania. Tym samym rozwija się zgryz dziecka. 

Jaki gryzak do podawania pokarmu – silikonowy czy siateczka? 

Na rynku jest dostępnych kilka różnych rozwiązań – gryzaki silikonowe i siateczkowe. Różnica pomięzy nimi polega na tym, że gryzak silikonowy konstrukcją przypomina smoczek, do którego do środka składa się owoce, czy inne produkty. Drugi z nich to natomiast miękka siateczka do podawania pokarmów. Istotne jest także to, że gryzaki siateczkowe są zwykle dostępne w zestawie z kapslem zabezpieczającym siateczkę przed zabrudzeniami oraz zapasowa siateczka. Jest to dość istotna różnica – w przypadku gryzaków silikonowych siateczki dokupuje się bowiem osobno. gryzak do podawania pokarmu silikonowy czy siateczka

Zastanawiasz się nad tym, który z nich będzie lepszym wyborem? Gryzak do podawania pokarmu silikonowy, czy siateczka? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Różnica w ich konstrukcji nie jest bowiem bardzo istotna. Co więcej, oba gryzaki działają na tej samej zasadzie, a w ich środku umieszcza się pokarm. W dodatku oba są niedrogie i zaprojektowane w taki sposób, by w całkowicie bezpieczny sposób umożliwić dziecku naukę samodzielnego jedzenia. Nic więc dziwnego, że oba gadżety cieszą się dużym uznaniem wśród rodziców. 

Niezależnie od tego, które z rozwiązań się wybierze – oba mają na celu przynieść dziecku ukojenie. Z tego również względu rekomenduje je wielu pediatrów i rodziców. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, by zawsze kupować je wyłącznie u sprawdzonych producentów. 

Silikonowa siateczka do karmienia – opinie 

W przeciwieństwie do niej gryzak silikonowy jest nieco twardszy. Znakomicie jednak nadaje się do tego, by umieścić w nim produkty mleczne. Można w nim również umieścić drobno posiekane warzywa. Z drugiej jednak strony gryzak-siatka pozwala dzieciom nacieszyć się naturalną konsystencją i fakturą produktów spożywczych. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie zachęcić maluszka do próbowania nowych produktów i poznawania ich smaków. Jej miękka konstrukcja jest łatwo akceptowana przez dzieci. Jedynym ich minusem jest to, że wykonaną z silikonu siateczkę należy wymieniać. Na szczęście problem ten rozwiążą zapasowe siateczki silikonowe do pokarmów Akuku, które można nabyć w zestawie. 
gryzak do podawania pokarmu silikonowy czy siateczka

Jaki gryzak do podawania pokarmu kupić? 

  

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych gryzaków dla dzieci. Spośród wszystkich dostępnych artykułów szczególnie wyróżniają się produkty marek takich jak Canpol Babies, czy Akuku. Są to polscy producenci smoczków do owoców i warzyw, którzy wprowadzili na rynek kilka bestsellerowych gryzaków. Jednym z nich jest żółta siateczka do podawania pokarmów AKUKU dostępna na stronie sklepu Lullababy. Wykonany z delikatnej siateczki gryzak przeznaczony jest do użytku od 6. miesiaca życia dziecka. Można w nim serwować maluchowi zarówno owoce, warzywa, jak i ulubione desery. Pogryzione przez siateczkę fragmenty pokarmu będą na tyle rozdrobnione, by nie zaszkodziły one dziecku. Dużą zaletą tej siateczki do owoców są jej niewielkie rozmiary. Rączka gryzaka jest idealnie dopasowana do niedużej dłoni dziecka. Wolna od BPA i innych szkodliwych dla zdrowia związków, jest łatwa w myciu oraz utrzymaniu higieny. 

Równie dużym zaufaniem wśród rodziców cieszą się produkty marki Canpol Babies – silikonowa siateczka do karmienia oraz wymienne silikonowe siateczki Canpol Babies dostępne w sklepie Lullababy. Ponadto w asortymencie marki Canpol znalazł się także silikonowy gryzak w kształcie tubki. Ma ona równie elastyczną konstrukcję, a w dodatku są bardziej pojemne. Innym produktem wartym uwagi jest silkonowa siateczka do karmienia - Capol Babies z asortymentu Lullababy. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by ułatwiać dzieciom samodzielne spożywanie jedzenia już od 6. miesiąca życia. Ma ona kształt silikonowego smoczka i jest całkowicie wolna od BPA. Dołączona do niej osłonka zabezpiecza gryzak przed zabrudzeniem, a idealnie wyprofilowany uchwyt ułatwia dzieciom trzymanie gryzaka. 

O czym jeszcze pamiętać? 

Na końcu warto również wspomnieć o tym, że kupując gryzak, przed jego pierwszym użyciem należy umyć w wodzie z płynem, a następnie przepłukać i wyparzyć. Należy również pamiętać o tym, by gryzaka z siateczki nie myć w zmywarce, czy wsadzać do mikrofali. Zdaniem niektórych użytkowników w gryzaku lepiej jest podawać dzieciom miękkie lub przegotowane artykuły. Twardsze pokarmy mogą niestety nie spełnić swojej funkcji.