Pragniemy zagwarantować naszym pociechom odpowiednie warunki rozwoju. Nauka, edukacyjna zabawa i kreatywne pomysły na wspólne spędzanie czasu to klucz do inteligentnego wychowania. Książki to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych przygód, które możemy podarować naszym dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Dlaczego warto czytać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Literatura dziecięca- szeroki wybór różnorodnych pozycji dopasowany do wieku i zainteresowań dziecka

Książki dla dzieci to niezwykle obszerny dział, który pozwala nam wybrać doskonałą pozycję dla naszego dziecka bez względu na jego wiek. Dla Maluchów, które nie ukończyły pierwszego roku życia, dedykowane są książeczki kontrastowe (dzieci na początku widzą tylko czerń i biel), które aktywizują niemowlaka, ćwicząc wzrok. Dla dzieci, które skończyły roczek, idealnie sprawdzą się książki ze słowami dźwiękonaśladowczymi, czyli np. odgłosami wydawanymi przez zwierzęta. Doskonałe będą także pozycję uczące kolorów czy kształtów. Dla starszych dzieci dobrym wyborem będą książki kolorowanki, łamigłówki, ubieranki, zdrapki, historyjki obrazkowe czy naklejanki. Ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona rodziców, opiekunów czy pedagogów cieszy się książka do nauki czytania. Takie narzędzia do nauki pozwalają na połączenie zabawy z jednoczesnym zdobywaniem nowych umiejętności.

By zachęcić dziecko do czytania książek, przede wszystkim należy dopasować ich zakres tematyczny do indywidualnych upodobań i zainteresowań. W przypadku najmniejszych dzieci, tzw. metodą prób i błędów, będziemy w stanie sprawdzić, czy nasze dziecko uwielbia pojazdy, zwierzęta domowe i gospodarcze, dinozaury, lalki czy inne kategorie. To sprawi, że coraz trafniej będziemy dobierać dla naszej pociechy pozycję z literatury dziecięcej, które nie tylko będą sprawiać frajdę i ekscytację, ale także niezwykle pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Co więcej, książki dla dzieci to także różnorodne zadania manualne, takie jak kolorowanie, zdrapywanie czy naklejanie, dzięki czemu Maluch może przeżyć doskonałą przygodę, ćwicząc swoje umiejętności, rozwijać pasje i zainteresowania.

Zalety czytania książki- niebagatelna rola w rozwoju każdego dziecka

Książki to najlepsze, co możemy podarować naszym dzieciom. Wachlarz zalet wynikający z regularnego kontaktu z książkami jest ogromny. Wyróżnić można jednak kilka głównych, najważniejszych zalet, które płyną z relacji książka- dziecko. Z całą pewnością czytanie wzbogaca wyobraźnię- czytane słowo sprawia, że mózg naszego dziecka zaczyna tworzyć różnorodne obrazy. Co więcej, czytanie wzbogaca słownictwo, ułatwia komunikację (wpływa na naukę mowy), ćwiczy pamięć, jak również zwiększa wrażliwość oraz poszerza wiedzę ogólną. Dzieci, które od najmłodszych lat lubią obcować z książką, doskonale piszą wypracowania, poziom ich wypowiedzi jest bardzo wysoki, są kreatywne, empatyczne i tolerancyjne. Co więcej, książki dla dzieci z różnymi zadaniami odgrywają także niebagatelnie korzystną rolę w ćwiczeniu tzw. motoryki małej, która przekłada się na dalszą naukę, koncentrację, zręczność oraz ogólne zdolności manualne.

Pragniemy "zaszczepić" w swoich dzieciach miłość do książek. By zachęcić dziecko do czytania, warto kontakt z książką traktować jako swojego rodzaju nagroda, wyróżnienie czy jedną z najbardziej przyjemnych form spędzania wspólnego czasu pełnego radości i zabawy. Połącz niezwykłe zalety książek z doskonałą rozrywką, a Twoje dziecko pokocha czytanie na całe życie.