Święta Bożego Narodzenia to niezwykle ekscytujący czas dla najmłodszych. Wszechobecne dekoracje, niepowtarzalna atmosfera a przede wszystkim prezenty, na które często maluchy czekają cały rok. Właśnie dlatego każdy upominek powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Podpowiadamy, co kupić dziecku na święta i o czym nie zapominać podczas zakupów.  

Dopasuj prezent do gustu malucha 

Wiele dzieci od najmłodszych lat przejawia fascynacje różnymi tematami. Mogą one opierać się na uwielbianym filmie animowanym, czy dotyczyć tematyki ostatnio przeczytanej książki. Chociaż bardzo często trwają krótko i zmieniają się szybko, to jednak warto wykorzystać zainteresowania dziecka do kupienia dla niego idealnego prezentu.  

Jeżeli zastanawiasz się, co kupić dziecku na święta koniecznie weź pod uwagę to, czym maluch aktualnie się interesuje. Zabawki muzyczne mogą być doskonałym upominkiem dla dziecka, które zdradza przejawy słuchu muzycznego. Warto również zwrócić uwagę na to, czy maluch jest obecnie zafascynowany jakimś filmowym uniwersum. Obecnie większość popularnych franczyz filmowych i telewizyjnych wypuszcza całe kolekcje zabawek i gadżetów utrzymanych w stylistyce świata przestawionego.  

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nierzadko zaczynają interesować się otaczającym je światem, w tym nauką. Właśnie dlatego ciekawym prezentem może okazać się gra planszowa, modele do składania czy samochody elektryczne dla dzieci.  

Dobieraj zabawki do wieku dziecka 

Dostępne na rynku zabawki swoją formą i poziomem zaawansowanie dostosowane są do dzieci na różnym poziomie rozwoju. Właśnie dlatego jeżeli masz dylemat co kupić dziecku na święta koniecznie rozważ zakup zabawki przeznaczonej dla jego grupy wiekowej. 

Maluchom w wieku od roku do trzech lat warto podarować różnego rodzaju zabawki edukacyjne, które wspomagają rozwój motoryczny. W tej roli świetnie sprawdzą się puzzle, drewniane klocki, sortery czy zabawki do ciągnięcia. Starsze dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym lubią między innymi klocki konstrukcyjne, które rozwijają zdolność logicznego myślenia. W tym wieku sprawdzają się również rozmaite zabawki kreatywne, takie jak chodniki faktur, czy tablice magnetyczne. Dla starszych dzieci ciekawą propozycją prezentu mogą okazać się pojazdy na pedały.  

Świąteczne zabawki dla niemowląt 

Często można spotkać się z opinią, że najmłodsze dzieci do szóstego miesiąca życia nie potrzebują żadnych zabawek. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, natomiast nie oznacza ona, że niemowlakowi można podarować jedynie praktyczne świąteczne prezenty. Istnieje kilka zabawek, które świetnie sprawdzą się w tej roli. Podczas zakupów trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.  

Przede wszystkim w przypadku niemowląt należy unikać przebodźcowania. Wybieraj więc takie zabawki, które nie pobudzają więcej niż jednego zmysłu na raz. Bardzo kolorowe elementy, które jednocześnie wydają intensywne dźwięki. Niemowlakom do trzeciego miesiąca życia można natomiast z powodzeniem podarować zabawki lub książeczki w kontrastowych barwach, które świetnie wyostrzają wzrok i pomagają rozwijać zmysł widzenia. Oprócz zabawek o delikatnej fakturze warto również wziąć pod uwagę naturalne gryzaki, które dziecko może trzymać w rączkach i brać do buzi. 

Wybierając prezent na święta dla dziecka warto kierować się przede wszystkim jego zainteresowaniami oraz etapem rozwoju. W zależności od potrzeb malucha i jego gustu można z powodzeniem wybrać nie jedna, ale kilka różnorodnych zabawek, które przyniosą mu radość.